Nábytek HOBIS – ekologicky šetrný výrobek.

Ekologie, to je současné velké téma. Všude se o ní píše, hodně se o ní mluví. Většina z nás se snaží chovat zodpovědně. Třídíme odpad a zajímá nás, jak vznikají věci, které nakupujeme. Z jakých jsou materiálů, kde a případně jak se vyrábějí. A také jak hodně zatěžují životní prostředí.

My jsme se touto problematikou začali zabývat již v roce 2001 (letí to), kdy jsme kontaktovali ministerstvo životního prostředí s dotazem, co máme udělat pro to, abychom splnili statut výroby šetrné k životnímu prostředí. V České republice tehdy začínala značka „Ekologicky šetrný výrobek“, ale nikdo neměl tušení, jak to napasovat na výrobu nábytku. Naštěstí v sousedním Německu už od roku 1978 funguje ekologická značka „Blue angel“. Ta se uděluje výrobkům a službám, které jsou šetrné k životnímu prostředí a splňují dané standardy. Takže bylo kde brát zkušenosti. A začal proces, který trval přes 2 roky. Zahrnoval striktně dané podmínky pro výrobní procesy kancelářského nábytku HOBIS a jejich přísnou (a častou) kontrolu ze strany ministerstva životního prostředí. Například:

Nepoužívat nebezpečné látky a směsi SVHC. V překladu se jedná zejména o lepidla, nátěry a pod. z těkavých látek. Např. na bázi acetonu. Tento bod pro nás nebyl zase tak těžký, protože vyrábíme nábytek v demontu. Jednotlivé díly se k sobě nelepí, ale montují na místě určení s pomocí spojovacího kování.

Nakládání s odpady. I když máme specifický SW, který optimálně řídí nářez na velkoformátové pile, vždy zbude prořez. A to znamená odpad. A co s ním? Postavili jsme ekologickou spalovnu, kde se ve velmi vysoké teplotě lamino spálí bez úniku škodlivých plynů. Navíc je to zdroj tepla nejen pro výrobu, ale i několik napojených domácností.

Ekologické materiály. Dodavatelem lamina je rakouská firma Egger, která má propracovaný program, podle kterého odebírá dřevěnou štěpku pouze od dodavatelů, kteří hospodaří ve svých lesích prokazatelně ekologicky a hospodárně. Žádné drancování, ale udržitelné hospodaření.

Provoz šetrný k životnímu prostředí. Provozujeme moderní CNC stroje, které mají maximálně využitou spotřebu elektřiny. Instalujeme solární panely či tepelné čerpadlo. Topení máme osazené termostaty, striktně používáme pouze úsporné žárovky či led svítidla. Je to mix detailů, které dohromady tvoří velký celek.

Po absolvování série kontrol a testů jsme konečně v roce 2004 obdrželi certifikát a známku „Ekologicky šetrný výrobek“. Na známce je číslo 01, protože jsme byli první, kdo tuto známku obdržel. Jsme také součástí programu ČESKÁ KVALITA, který podporuje důvěryhodné značky nadstandardně kvalitních produktů a služeb.